Νέα και Ειδήσεις

Σάββατο, 1 Νοεμβρίου 2014

Μόνη και αήττητη...

Νίκησε και την ΑΠΕΛ ΛΕΥΚΑΡΩΝ με 3-1 !!!

Συνεχίζοντας την αήττητη πορεία της η ΔΑΦΝΗ Τρούλλων, κατάφερε να «φρενάρει» στο ντέρμπυ κορυφής, και την ΑΠΕΛ Λευκάρων, πετυχαίνοντας σπουδαία βαθμολογικά νίκη με 3-1 , σπάζοντας με αυτό τον τρόπο το αήττητο της, και να «αναπνέει» μόνη πλέον, τον αέρα της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα του Πρωταθλήματος της ΠΟΑΛ.

Δυνατή, ψυχωμένη, ορεξάτη και με την σκέψη …την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα,  η ΔΑΦΝΗ μπήκε από το 1ο κιόλας λεπτό πολύ δυνατά, πίεσε ασφυκτικά στα καρέ της, την  ανανεωμένη και οργανωμένη φέτος ομάδα των Λευκάρων, και έδειξε καθαρά τις προθέσεις της, πως επιζητούσε …να σπάσει το αήττητο της, και να …εκδιώξει την «συγκάτοικο» της, από το ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα.

Και πράγματι… στο 6ο κιόλας λεπτό, οι προσπάθειες της ΔΑΦΝΗΣ καρποφόρησαν, αφού με ευθύβολο πλασέ ο Ζένιος Μάος σημείωσε το 1-0. Στη συνέχεια η καλή κυκλοφορία της μπάλας από τους ποδοσφαιριστές της ΔΑΦΝΗΣ συνεχίστηκε,  αλλά οι επιθετικοί της, δεν εκμεταλλεύτηκαν άλλες 2-3 κλασσικές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους και να σιγουρέψουν το τρίποντο, και εκεί που όλα έδειχναν πως θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το 1-0 στην τσέπη, σε μια ξαφνική αντεπίθεση και συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό ο Αντ. Κοσμά με ευθύβολο σουτ, πέτυχε την ισοφάριση για την ΑΠΕΛ Λευκάρων.

Στην επανάληψη
, το γκολ της ισοφάρισης στα τελευταία λεπτά  του Α΄ημιχρόνου, πείσμωσε ακόμα περισσότερο τους ποδοσφαιριστές της ΔΑΦΝΗΣ και στο 3ο λεπτό της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό ο Γιώργος Γρηγορίου (Λώρης) πέτυχε το 2-1, βάζοντας και πάλιν την ομάδα του σε θέση οδηγού, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Το «τελειωτικό κτύπημα» έδωσε στο 67ο λεπτό, με αριστουργηματικό τρόπο, ο Σώτος Ιουλιανός, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την έντεχνη μπαλιά του συμποδοσφαιριστή του Λούκα Πορφυρίου, λύγισε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, διαγράφοντας με αυτό τον τρόπο το τελικό αποτέλεσμα σε 3-1.

Το τελικό σφύριγμα του Διαιτητή βρήκε τους ποδοσφαιριστές, Τεχνική Ηγεσία,  Διοίκηση, φίλους και οπαδούς  της ΔΑΦΝΗΣ να πανηγυρίζουν μια ακόμα σπουδαία επιτυχία, η οποία τους ανεβάζει μόνους στο «ρετιρέ»  της βαθμολογίας του Πρωταθλήματος της ΠΟΑΛ.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Πρόεδρος του Σωματείου και Βουλευτής Λάρνακας κ.  Γιώργος Προκοπίου φανερά ενθουσιασμένος και ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας του, κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια, όπου και συγχάρηκε όλους ανεξαιρέτως τους ποδοσφαιριστές για την σημαντική τους νίκη και την …πρωτιά της ομάδας του !!