Νέα και Ειδήσεις

Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου 2013

“Ξεσπάθωσε” στο Β΄ημίχρονο…

Κέρδισε με 3-1 τον ΕΡΜΗ Β΄RED STARS FC

Δείγμα μεγάλης ομάδας έδειξε η ομάδα μας ΔΑΦΝΗ, στον Σαββατιάτικο εντός έδρας αγώνα της, απέναντι στην νεοσύστατη και νεανική ομάδα του ΕΡΜΗ Β΄ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος  της ΠΟΑΛ, αφού  κατάφερε όχι μόνο να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0, αλλά και να παίρνει τους 3 πολύτιμους βαθμούς, αφού με 3 πανέμορφα τέρματα, του Χρ. Αποστόλου και με το διπλό «κτύπημα»  του Στ. Προκοπίου (που μπήκε αλλαγή στο Β ημίχρονο), να καθαρίζει το παιγνίδι διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα σε 3-1.

Στο Α΄ ημίχρονο η ΔΑΦΝΗ μπήκε χαλαρά στο γήπεδο, και χωρίς να πιάνει καλή απόδοση και χωρίς ουσία στο παιγνίδι της, έδωσε την ευκαιρία στους νεαρούς και γεμάτους ενθουσιασμό ποδοσφαιριστές του ΕΡΜΗ Β΄ RED STARS FC, να κάνουν το παιγνίδι τους και μάλιστα  σε μια στημένη φάση (απευθείας εκτέλεση φάουλ) να παίρνουν και   προβάδισμα στο σκορ. Στη συνέχεια το 0-1 «ταρακούνησε» τους ποδοσφαιριστές της ΔΑΦΝΗΣ άρχισαν να «παίρνουν» στροφές και να πιέζουν ασφυκτικά την άμυνα του ΕΡΜΗ Β΄. Σε μια από τις πολλές ευκαιρίες που βρήκε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό μετά από αριστουργηματική εκτέλεση κόρνερ από τον έμπειρο Όμηρο Παναγιώτου, ο Χρ. Αποστόλου με καρφωτή κεφαλιά σημείωσε το 1-1 φέρνοντας το παιγνίδι στα ίσα.

Στην επανάληψη, η ομάδα μας μπήκε ακόμα πιο δυνατά, ανέβασε ρυθμούς και απόδοση και με ανεβασμένη ψυχολογία, έκανε επίδειξη ισχύος, με άνετη κυκλοφορία σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, και κατάφερε να «γυρίσει» το παιγνίδι, με δύο πανέμορφα σε εκτέλεση  γκολ από τον Στ. Προκοπίου (69΄και 84ο λεπτό). Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 75ο ο Όμηρος Παναγιώτου σε απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε την αριστερή συμβολή των δοκαριών του αντίπαλου τερματοφύλακα.