Νέα και Ειδήσεις

Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου 2013

Μόνιμη Πρωταθλήτρια...

της Ασπίδας Π.Ο.Α.Λ. Η ΔΑΦΝΗ ΤΡΟΥΛΛΩΝ

Με τον πιο ιδανικό τρόπο ξεκίνησε και φέτος την πορεία της στα Πρωταθλήματα της Π.Ο.Α.Λ., η πρωταθλήτρια ομάδα μας ΔΑΦΝΗ κατακτώντας για ακόμα μια χρονιά, την ΑΣΠΙΔΑ της Ομοσπονδίας (SuperCup), νικώντας την περσινή Κυπελλούχο ΑΕΝ Αραδίππου με σκορ 3-2.

Το παιγνίδι, σε όλο το 90λεπτο,  ήταν συναρπαστικό, είχε ποιότητα, πάθος,  δύναμη,  πάντοτε όμως μέσα στα πλαίσια της αθλητοπρέπειας, προσφέροντας συνάμα στους φίλους του Αγροτικού ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στο Γήπεδο Γρηγόρη Αυξεντίου (ΑΣΙΛ),  πλούσιο θέαμα .. 5 γκολ.. και αρκετά «δοκάρια» για λογαριασμό της ΔΑΦΝΗΣ ….στερώντας την σε μια ευρεία νίκη.

Η ομάδα μας ΔΑΦΝΗ αν και βρέθηκε με την λήξη του ημιχρόνου πίσω στο σκορ (0-1) και με 10 παίκτες λόγω αποβολής στο 33' του Λ. Πορφυρίου, στην επανάληψη, και με αλλαγές στο σχήμα της ….. «ξεσπάθωσε» και μπαίνοντας πολύ δυνατά, βρήκε τον καλό της εαυτό, πίεσε ασφυκτικά της ομάδα της Αραδίππου, και κατάφερε να γυρίσει το παιγνίδι, σημειώνοντας 3 πανέμορφα σε εκτέλεση τέρματα , και αν, από την μια, αξιοποιούσε τις πολλές χαμένες ευκαιρίες και από την άλλη,  αν δεν έμπαιναν εμπόδιο τα πολλά δοκάρια, που σημάδευαν οι επιθετικοί της ΔΑΦΝΗΣ  ..τότε θα μιλούσαμε για μεγάλης έκτασης νίκη.

Για την ιστορία, τα τέρματα της ομάδας μας σημείωσαν στο 56ο λεπτό ο Γιώργος Γρηγορίου (Λώρης),  στο 66΄  ο  Όμηρος Παναγιώτου με απευθείας κόρνερ, ενώ το νικητήριο τέρμα πέτυχε στο 80΄ ο Χρίστος Αποστόλου .

Μετά το τέλος του αγώνα ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας ΠΟΑΛ κ. Λοΐζος Ιωάννου αφού συγχάρηκε τόσο τους νικητές όσο και τους φιναλίστ, απένειμε την ασπίδα στον αρχηγό της ΔΑΦΝΗΣ καθώς και κύπελλο στον αρχηγό της φιναλίστριας ομάδας της ΑΕΝ Αραδίππου.