Skip to: Site menu | Main content

Νέα και Ειδήσεις

Κυριακή, 27 Μαΐου 2012

Η Δάφνη κατέκτησε την Ασπίδα της ΣΤΟΚ...

Έπεσε η αυλαία των Παγκύπριων Πρωταθλημάτων της ΣΤΟΚ για την ποδοσφαιρική περίοδο 2011-2012 με την ομάδα μας  ΔΑΦΝΗ να κατακτά πανηγυρικά και την Ασπίδα της ΣΤΟΚ, αφού νίκησε την Πρωταθλήτρια Πρωταθλητριών της ΣΤΟΚ Κούρρη Ερήμης… έστω και με αγχωτικό τρόπο, στην άχαρη διαδικασία των πέναλτυ με 3 - 1.

Άξια αναφοράς αποτελούν και τα εξαιρετικά στατιστικά της εντυπωσιακής πορείας της ΔΑΦΝΗΣ στα Παγκύπρια Πρωταθλήματα της ΣΤΟΚ, αφού κατάφερε να στεφθεί Κυπελλούχος Κυπελλούχων ΣΤΟΚ 2012, να φτάσει στους 8 του Πρωταθλήματος Ένταξης της ΚΟΠ και να κατακτήσει την Ασπίδα της ΣΤΟΚ - Δημήτρη Κουντουρή.

Ο αγώνας ο οποίος διεξήχθη στο Κοινοτικό Γήπεδο Μαρωνίου, ήταν μια διαφήμιση του ποδοσφαίρου, την οποία έζησαν και χειροκρότησαν αρκετοί φίλαθλοι, του αθλήματος. Όλοι έζησαν ανεπανάληπτες ποδοσφαιρικές στιγμές, και στο τέλος χειροκρότησαν, όχι μόνο τον νικητή, αλλά περισσότερο την αθλητοπρέπεια και τον αλληλοσεβασμό που επικράτησε.

Για την ιστορία, να αναφέρουμε πως η ομάδα μας ΔΑΦΝΗ, στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους, πιάνοντας σπουδαία απόδοση κατάφερε μέχρι το 35ο λεπτό να φτάσει στο 3–0. Πρώτος άνοιξε τον χορό των τερμάτων ο Π. Αγγελή στο 8ο λεπτό, ο οποίος έξω από την μεγάλη περιοχή, εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ το οποίο κατέληξε στο δεξί παραθυράκι της εστίας του αντίπαλου τερματοφύλακα, μετά από έξοχο σταμάτημα της μπάλας από τον Λ. Κοντολεύτερο. Στο 25ο λεπτό ο Λ. Κοντολεύτερος έμελλε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας μας με κοντινό πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή. Ο Λ. Κοντολεύτερος και πάλι στο 35΄, μετά από ανατροπή του Μ. Μιχαήλ μέσα στην μεγάλη περιοχή, ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτυ, που υποδείχθηκε, και να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0 (βίντεο).

Η ομάδα του Κούρρη Ερήμης όμως, εκμεταλλευόμενη την "χαλάρωση" της ομάδας μας, η οποία επήλθε λόγω του αποτελέσματος, κατάφερε να απειλήσει την εστία μας, ειδικότερα στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, όπου κατάφερε να μειώσει σε 3 – 2, σε 2 περιπτώσεις αδράνειας της αμυντικής μας γραμμής.

Στην επανάληψη η ομάδα του Κούρρη Ερήμης, πίεσε περισσότερο για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, κάτι το οποίο κατάφερε στο... 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ σε ανατροπή ποδοσφαιριστή της αντίπαλης ομάδας στην μεγάλη μας περιοχή, με αποτέλεσμα το παιγνίδι να οδηγηθεί στην διαδικασία των πέναλτυ.

Να σημειωθεί ότι ανεξάρτητα από την πίεση της ομάδας του Κούρρη Ερήμης, η ομάδα μας δεν εκμεταλλεύτηκε αρκετές ευκαιρίες για να αυξήσει τον δείκτη του σκόρ.

Στην διαδικασία των πέναλτυ που ακολούθησε (βίντεο), η ομάδα μας επικράτησε του Κούρρη Ερήμης με 3–1 αφού από τα 11 βήματα ευστόχησαν οι Π. Αγγελή, Στ. Προκοπίου, και Μ. Λάμπρου, και με τον τερματοφύλακα μας Ανδρέα Κίτση να αναδεικνύεται σε "Ήρωα" για την ομάδα μας, αποκρούοντας δύο πέναλτυ, χαρίζοντας με αυτό τον τρόπο, το τρόπαιο στην ομάδα μας, και στέλνοντας τους πολλοστούς φίλους και οπαδούς της ομάδας μας, στους επτά ουρανούς, πανηγυρίζοντας έξαλλα την κατάκτηση και αυτού του επίζηλου τίτλου.