Νέα και Ειδήσεις

Πέμπτη, 17 Μαΐου 2012

Περιμένει αντίπαλο στους 8...

μετά την εκτός έδρα ισοπαλία 2 - 2 με την Ένωση Νέων Ύψωνα

Με την εκτός έδρας ισοπαλία 2 – 2 απέναντι στη Ένωση Νέων Ύψωνα, η ομάδα μας εξάσφαλισε σήμερα την πρόκριση της στην προημιτελική φάση του Πρωταθλήματος Ένταξης ΚΟΠ και στοχεύει στην άνοδο της στην Δ' Κατηγορία.

Καταιγιστική λοιπόν ήταν η ΔΑΦΝΗ, η οποία ως η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο μέρος του αγώνα, κατάφερε να προηγηθεί με 2 – 0 από τα πρώτα 15 λεπτά και ουσιαστικά να «σκοτώσει» τον αγώνα και να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση, αφού η αντίπαλη ομάδα με αυτό το σκόρ χρειαζόταν 4 γκόλ για να γυρίσει το παιχνίδι.

Η πρόκριση ήρθε, χάρις την εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ από τον Σ. Γεωργίου στο 12ο λεπτό, αφού υπήρξε ανατροπή του Π. Αγγελή στην μεγάλη περιοχή και με την περίτεχνη ενέργεια του Σ. Σταύρου μέσα στην μεγάλη περιοχή στο 15’, ο οποίος πλάσαρε τον τερματοφύλακα στην αριστερή γωνία, χωρίς να του αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης.

Στο 20ο λεπτό, η ομάδα μας, ένεκα και της χαλάρωσης των ποδοσφαιριστών μας, που επήλθε λόγω του ότι ο η πρόκριση είχε κριθεί, δέχθηκε γκόλ από λάθος της άμυνας, σε εκτέλεση κόρνερ της αντίπαλης ομάδας.

Στην επανάληψη, η απόδοση των ποδοσφαιριστών της ομάδας μας έπεσε ακόμα περισσότερο, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα να βγει μπροστά και να διεκδικήσει κάτι θετικό κάτι που κατάφερε να πετύχει στο 65ο λεπτό, ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2 -2.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ειδικότερα στο πρώτο μέρος, η ομάδα μας ήταν κατά πολύ καλύτερη από τους γηπεδούχους, είχε την συνεχή υπεροχή, κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της, και εάν ήταν εύστοχη στις πολλές και κλασσικές ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, ο δείκτης του σκόρ θα ήταν πολύ μεγαλύτερος!

Η κλήρωση της προημιτελικής φάσης, όπου η ομάδα μας θα γνωρίζει τον επόμενο αντίπαλο της στον θεσμό, θα πραγματοποιηθεί αύριο Παρασκευή 17 Μαΐου και ώρα 11:00 πμ στα γραφεία της ΚΟΠ.