Κυριακή, 06 Μαΐου 2012

Κυπελλούχος Κυπελλούχων ΣΤΟΚ

η Δάφνη Τρούλλων

Νίκησε την Εληά Λυθροδόντα με 2-1 και κατέκτησε το τρόπαιο της ΣΤΟΚ.

Το Κύπελλο Κυπελλούχων της ΣΤΟΚ, πανηγυρίζει από σήμερα η ΔΑΦΝΗ ΤΡΟΥΛΛΩΝ, η οποία επικράτησε στον μεγάλο Τελικό με 2-1 της ΕΛΗΑΣ ΛΥΘΡΟΔΟΝΤΑ και πανηγύρισε το Τρόπαιο, σε ένα παιγνίδι που τα είχε όλα. Δύναμη, ένταση, πάθος αλλά και πανέμορφα γκολ, ήταν τα στοιχεία που χαρακτήρισαν τον τελικό, ανάμεσα σε δυο ομάδες που δίκαια βρέθηκαν στον μεγάλο τελικό.

Τα όσα μετέφερε στους ποδοσφαιριστές πριν την έναρξη του μεγάλου Τελικού ο Πρόεδρος της ΣΤΟΚ  κ. Μαρίνος Τιμοθέου, και που είχαν να κάνουν με την αθλητοπρέπεια και ένα ήσυχο παιχνίδι, ακολουθήθηκαν πιστά και μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Το παιγνίδι, σε όλο το 90λεπτο,  ήταν ομολογουμένως με μια λέξη... διαφήμιση του ποδοσφαίρου,  ήταν συναρπαστικό,  είχε πάθος,  δύναμη, και αμφίρροπο, γι αυτό και κράτησε  αμείωτο το ενδιαφέρον των πολλών φίλων του αγροτικού ποδοσφαίρου που το παρακολούθησαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο οποίος παρά την κρισιμότητα του, κύλισε μέσα στα πλαίσια της αθλητοπρέπειας και του αλληλοσεβασμού..

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα της ΔΑΦΝΗΣ η οποία «ευτύχισε» να προηγηθεί στο σκορ… από το 3ο κιόλας λεπτό με τον γνωστό στα Κυπριακά γήπεδα με τα χρώματα της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ Ανδρέα Ιωαννίδη, έδειξε περισσότερο πάθος και δύναμη και το πιο σημαντικό έδειξε πως το ήθελε περισσότερο από τον αντίπαλο. Στο 15ο λεπτό, μετά από αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ και πάλι ο Ανδρέας Ιωαννίδης με ωραία κεφαλιά... κάρφωσε τον τερματοφύλακα της ΕΛΗΑΣ, αυξάνοντας τον δείκτη του σκορ σε 2-0, σκορ Ά ημιχρόνου.

Στην επανάληψη συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό, και με την ΕΛΗΑ να πιέζει περισσότερο για να μειώσει το σκορ... Και εκεί που πίεζε, ήταν η ΔΑΦΝΗ που έχασε κραυγαλέα φάση για να σημειώσει ακόμα ένα γκολ..και ουσιαστκά να σκοτώσει το παιγνίδι, αντι αυτού όμως στην αμέσως επόμενη φάση του παιγνιδιού η ΕΛΗΑ κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ μειώνοντας έτσι σε 2-1.

Από κει και μπρος και μέχρι το τέλος, παίχτηκε σπουδαίο ποδόσφαιρο, με τους επιθετικούς της ΕΛΗΑΣ να προσπαθούν να ισοφαρίσουν τον αγώνα, και τους ποδοσφαιριστές της ΔΑΦΝΗΣ να κρατούν με νύχια και με δόντια το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα, μέχρι το τελικό σφύριγμα του Διατητή, όπου οι Κυπελλούχοι ξέσπασαν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς... και οι σαμπάνιες να ανοίγουν!

Σε δηλώσεις του, ο Πρόεδρος της ΔΑΦΝΗΣ κ. Γιώργος Προκοπίου, δήλωσε πως "ο τίτλος οφείλεται αποκλειστικά στο πάθος που επέδειξαν οι ποδοσφαιριστές μας και νομίζω αυτό ήταν και το κύριο στοιχείο. Σε όλα τα παιγνίδια στη πορεία μας στην ΣΤΟΚ φάνηκε ότι θέλαμε την νίκη περισσότερο από τους αντιπάλους μας. Τώρα στόχος μας είναι η άνοδος και θα παλέψουμε μέχρι το τέλος."

Η πορεία προς τον τίτλο.

Ο Εθνικός Καλού Χωριού ήταν ο πρώτος αντίπαλος στην πορεία για τον τελικό, σε ένα παιγνίδι που οδηγήθηκε στην παράταση,  και με την ΔΑΦΝΗ να παίρνει την νίκη με 3-1.  Δεύτερος αντίπαλος η  ΟΜΟΝΟΙΑ Μοσφιλωτής την οποία κέρδισε με 4-0, για να έρθει το συγκλονιστικό παιγνίδι στα ημιτελικά απέναντι στον  ΕΥΑΓΟΡΑ Αυγόρου. Η νίκη με 5-2  χάρισε το εισιτήριο για τον τελικό, όπου η Εληά Λυθροδόντα, δεν στάθηκε ικανή να σταματήσει αυτή την ξέφρενη πορεία της Δάφνης.

** Στο μεταξύ η Δάφνη Τρούλλων μετά από την κλήρωση του Πρωταθλήματος ένταξης της ΣΤΟΚ που έγινε την περασμένη Παρασκευή στα γραφεία της ΣΤΟΚ, αγωνίζεται την Τετάρτη και ώρα 4.30 μ.μ. με τον Προμηθέα Μουττάλου Πάφου.