Νέα και Ειδήσεις

Σάββατο, 06 Νοεμβρίου 2010

Απέδρασε με το τρίποντο...

από την Αραδίππου

Νίκη… μεγάλης βαθμολογικής αξίας πέτυχε στην Αραδίππου η ΔΑΦΝΗ, αφού στο ντέρπυ κορυφής του Β' Ομίλου του Πρωταθλήματος της Π.Ο.Α.Λ. κατάφερε να κερδίσει την πολύ καλή Προοδευτική Αραδίππου με 6-2, και να πάρει τους 3 πολύτιμους βαθμούς πετυχαίνοντας έτσι ένα μεγάλο βήμα, για την καθιέρωση της, στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, η ομάδα μας, βρέθηκε πίσω στο σκόρ μετά από λάθος της αμυντικής της γραμμής, και παρόλο ότι ένα λεπτό νωρίτερα, τερματοφύλακας Α. Κίτσης απέκρουσε πέναλτυ που καταλογίστηκε εις βάρος της ομάδας μας.

Στην συνέχεια η ΔΑΦΝΗ δεν τα έβαλε κάτω, ανέβασε ρυθμούς, και κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές καλές φάσεις στα αντίπαλα καρέ. Αποτέλεσμα των προσπαθειών της είχε στο 36’ αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Α. Κωνσταντίνου, ο Σ. Ιουλιανός εξαπέλυσε ένα ασύλληπτο σούτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με το οποίο έφερε τον αγώνα στα ίσα. Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι ο Σ. Ιουλιανός έφερε τα κάτω πάνω αφού μετά από όμορφη σέντρα του Π. Θεοφίλου, σημείωσε το 1-2 με καρφωτή κεφαλιά, βάζοντας έτσι την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Στην επανάληψη, ο αγώνας κατά διαστήματα θύμιζε «ελληνορωμαϊκή πάλη» από την πλευρά της αντίπαλης ομάδας, η οποία μπήκε με πάθος και πολύ σκληρά μαρκαρίσματα σε όλους τους χώρους του γηπέδου, θέλοντας να επιβάλει με αυτό τον τρόπο τον ρυθμό της στο παιγνίδι… στο τέλος όμως χωρίς αποτέλεσμα.

Η ομάδα μας επιδεικνύοντας χαρακτήρα, πείσμωσε στο παιγνίδι, καταφέρνοντας να αυξήσει τον δείκτη του σκόρ σε 1-3, με τον Γ. Παιδονόμο να πετυχαίνει ένα όμορφο γκόλ με πλασέ στο 55’. Στην συνέχεια ο διαιτητής του αγώνα, καταλόγισε ανύπαρκτο πέναλτυ εναντίον της ομάδας μας, το οποίο ο Γ. Στυλιανού μετέτρεψε σε γκόλ διαμορφώνοντας το σκόρ σε 2-3 και ξαναβάζοντας την Προοδευτική στο παιχνίδι.

Στα τελευταία 25 λεπτά η Δάφνη επέβαλε τον ρυθμό της στο γήπεδο, έκλεισε στα καρέ της την ομάδα της Προοδευτικής, με αποτέλεσμα να κατάφερει να πετύχει άλλα 3 τέρματα με τους Γ. Παιδονόμο στο 64' (προσωπική ενέργεια μετά από μπαλιά του Α. Κωνσταντίνου), τον Π. Θεοφίλου στο 68΄(με άψογη απευθείας εκτέλεση φάουλ) και τον Λ. Λοΐζου στο 80΄ (εξαιρετική προσωπική του ενέργεια), παίρνοντας έτσι ακόμα μια σπουδαία νίκη απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο.