Νέα και Ειδήσεις

Πέμπτη, 25 Μαρτίου 2010

Πήρε αναβολή...

η Φιέστα των Πρωταθλητών...

Πίσω από τον καλό εαυτό της παρουσιάστηκε την Κυριακή η ομάδα μας ΔΑΦΝΗ, και μετά την 3η σερί νίκη της, υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1 με την ΑΕΝ Βρυσούλλων/Αχερίτου,  χαλώντας έστω προσωρινά, τα σχέδια των φίλων της ομάδας μας, που ετοίμαζαν τα πανηγύρια, αφού με νίκη μας, ξεκαθάριζε και μαθηματικά πλέον.. η κατάκτηση του Πρωταθλήματος Πρωταθλητριών της ΠΟΑΛ.

Αν και στο 29ο λεπτό η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με αριστουργηματικό πλασέ του Γ. Παιδονόμου, και παρόλο ότι διατηρούσε τον έλεγχο του παιγνιδιού, εντούτοις δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που τις δόθηκαν με αποτέλεσμα το α΄ ημίχρονο να λήξει με το στενό σκορ 1-0.

Στην επανάληψη, η απόδοση των ποδοσφαιριστών της ομάδα μας έπεσε ακόμα περισσότερο, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα να βγει μπροστά και να διεκδικήσει κάτι θετικό, κάτι που κατάφερε να πετύχει στο 65ο λεπτό, με τον Ν. Παπαδόπουλο.

Από κει και πέρα, από την μια, η πίεση και το άγχος των ποδοσφαιριστών μας αλλά και η  έλλειψη ηρεμίας στο παιγνίδι,  και από την  άλλη οι σκόπιμες καθυστερήσεις της αντιπάλου ομάδας, «σκότωσαν» τον υπόλοιπο χρόνο του αγώνα, και έτσι το ισόπαλο 1-1 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Αξίζει να σημειωθεί πως, πέραν της άσχημης εμφάνισης της ομάδας μας, εντούτοις αν ληφθούν υπόψη οι αρκετές χαμένες ευκαιρίες των ποδοσφαιριστών μας κυρίως στο Α΄ ημίχρονο για να «καθαρίσουν» έγκαιρα το παιγνίδι, τότε μπορεί να πει κάποιος, πως για ακόμα μια φορά ίσχυσε ο άγραφος νόμος πως «η μπάλα τιμωρεί».