Πέμπτη, 28 Ιανουαρίου 2010

"Περίπατο" έκανε το

ντέρμπυ κορυφής...

και μαθηματικά Πρωταθλήτρια του Ομίλου.

«Νυκτερινό Περίπατο» μετάτρεψε το …ντέρπυ κορυφής η ΔΑΦΝΗ Τρούλλων, αφού μετά από μια φανταστική απόδοση που είχε το βράδυ της Τετάρτης (27/1), συνέτριψε εκτός έδρας την 2η στον βαθμολογικό πίνακα ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟ, με το ευρύ σκορ 0-5, αυξάνοντας έτσι την διαφορά που την χωρίζει στους 7 βαθμούς, και να τερματίζει και μαθηματικά πλέον, στην 1η θέση , 2 αγωνιστικές πριν την λήξη του Πρωταθλήματος.

Η ομάδα της ΔΑΦΝΗΣ πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλη ομάδα να διεκδικήσει το παραμικρό, επιδεικνύοντας σημάδια μεγάλης ομάδας, καταφέρνοντας πολύ νωρίς να κλείσει στα καρέ τον αντίπαλο της, και στο 15΄κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, με τον Α. Κωνσταντίνου, με απευθείας αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ. Η ασφυκτική πίεση της ΔΑΦΝΗΣ συνεχίστηκε και ο Ν.Αριστοτέλους με ένα κεραυνοβόλο σουτ,  σημείωσε το 0-2, σκορ με το οποίο έληξε και το Α΄ ημίχρονο.

Στο Β ημίχρονο, η ανωτερότητα της ΔΑΦΝΗΣ συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα να κάνει ότι θέλει μέσα στο γήπεδο, και η μια ευκαιρία να διαδέχεται την άλλη. Στο 60΄ ήταν η σειρά του Α. Κίττου να σκοράρει, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Α. Κωνσταντίνου, έπιασε ασύλληπτη κεφαλιά, γράφοντας το 0-3.

Έξι λεπτά αργότερα,  και συγκεκριμένα στο 66΄μετά από προσωπική ενέργεια του Λ.Λοίζου αυτός έδωσε έτοιμο γκολ στον Α. Λουκά, που με ωραίο πλασέ σημείωσε το 0-4.

Τον …χορό των τερμάτων, έκλεισε στο 75΄ με υποδειγματικό τρόπο, ο πρώτος σκόρερ της ΔΑΦΝΗΣ,  Ν. Αριστοτέλους, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα 0-5.

Αξίζει να σημειωθεί πως η σπουδαία απόδοση και η εξαιρετική εμφάνιση των ποδοσφαιριστών της ΔΑΦΝΗΣ, η οποία συνοδεύτηκε με μια μεγάλης σημασίας νίκη, χαροποίησε σε μεγάλο βαθμό τόσο τον τεχνικό της ομάδας Πανίκκο Σωτηρίου, όσο και τον Πρόεδρο της Ομάδας κ. Γιώργο Προκοπίου, ο οποίος και τους συγχάρηκε όλους και τον καθένα ξεχωριστά για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος του Α΄ Ομίλου της Π.Ο.Α.Λ.