Skip to: Site menu | Main content

Νέα και Ειδήσεις

Παρασκευή, 08 Ιανουαρίου 2010

Νίκη… μεγάλης βαθμολογικής αξίας

Νίκη…μεγάλης βαθμολογικής αξίας πέτυχε την μέρα…των Φώτων η ΔΑΦΝΗ, αφού στο ντέρπυ κορυφής του Α' Ομίλου του Πρωταθλήματος της Π.Ο.Α.Λ. κατάφερε να κερδίσει την ΑΠΕΛ Λευκάρων με 2-1, και να πάρει τους 3 πολύτιμους βαθμούς πετυχαίνοντας έτσι ένα μεγάλο βήμα, για την κατάκτηση της 1ης θέσης του βαθμολογικού πίνακα.

Από το 1ο κιόλας λεπτό,  η ΔΑΦΝΗ μπήκε πολύ δυνατά, και έδειξε πως ήταν η ομάδα που ήθελε να είναι ο ρυθμιστής του παιγνιδιού και  πως η νίκη ήταν το μοναδικό αποτέλεσμα που επιζητούσε.

Δυστυχώς όμως, και παρόλο ότι, για ολόκληρο σχεδόν το Α ημίχρονο, βρισκόταν στα καρέ της αντίπαλης ομάδας, εντούτοις οι επιθετικοί της έβρισκαν μπροστά τους ένα εκπληκτικό τερματοφύλακα, ο οποίος σε 5-6 κλασσικές ευκαιρίες, απεσώβησε το γκόλ. Και δεν έφτανε αυτό,  σε μια στημένη φάση (φάουλ εκτός περιοχής) η ΑΠΕΛ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, με μια ασύλληπτη εκτέλεση του φάουλ.

Το 0-1 δεν στάθηκε εμπόδιο στον συνεχή επιθετικό μονόλογο για την ΔΑΦΝΗ, και έτσι 5 λεπτά αργότερα, ο Στέλιος Προκοπίου, με ένα εκπληκτικό πλασέ, φρόντισε να φέρει το παιγνίδι στα ίσα, για να τελειώσει έτσι το Α΄ ημίχρονο ισόπαλο 1-1.

Το 2ο ημίχρονο ομολογουμένως αν και υπερείχε και πάλιν η ΔΑΦΝΗ, εντούτοις δεν παίχτηκε σπουδαίο ποδόσφαιρο αντάξιο του Α ημιχρόνου, και έτσι το παιγνίδι οδηγήθηκε ισόπαλο μέχρι το 85ο λεπτό, όπου η ΔΑΦΝΗ κέρδισε πέναλτυ το οποίο εκτέλεσε ο Ν.Αριστοτέλους, αλλά και πάλιν ο εκπληκτικός τερματοφύλακας των Λευκάρων αρνήθηκε την παραβίαση του τέρματος του.

Δύο λεπτά αργότερα η ΔΑΦΝΗ κέρδισε και πάλιν πέναλτυ το οποίο αν και ήταν καθαρή ανατροπή του Αριστοτέλους, εντούτοις οι ποδοσφαιριστές της αντίπαλης ομάδας το αμφισβήτησαν έντονα. Το πέναλτυ μετέτρεψε  σε γκολ ο Αντ. Κωσταντίνου διαμορφώνοντας το σκορ σε 2-1,  αλλά αμέσως μετά την εκτέλεση του πέναλτυ, συνεχίστηκαν ακόμα πιο έντονα οι ομαδικές διαμαρτυρίες και οι άσχημες διαθέσεις των ποδοσφαιριστών της ΑΠΕΛ προς τον διαιτητή και τον Βοηθό Διαιτητή, με αποτέλεσμα ο Διαιτητής, 2 λεπτά πριν την λήξη να διακόψει τον αγώνα και να κατευθυνθεί στα αποδυτήρια.